استیل, همه مطالب

خصوصیات لوله استیل با کیفیت و ساختار آنها

لوله استیل با کیفیت

خصوصیات لوله استیل با کیفیت و ساختار آنها تحلیل تیم سورن استیل – فولاد یا در کشور ما فلز استیل یا استنلس استیل نام خانواده ای از آلیاژهای مبتنی بر آهن است که به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و حرارت شناخته شده اند.

یکی از ویژگی های اصلی فولاد ضد زنگ، حداقل میزان کروم آن ۱۰.۵ درصد است که مقاومت آن را در برابر خوردگی در مقایسه با سایر انواع فولادها به ارمغان می آورد.

مانند سایر فولادها، فولاد ضد زنگ عمدتاً از آهن و کربن تشکیل شده است، اما با افزودن چندین عنصر آلیاژی دیگر که برجسته ترین آنها کروم است. سایر آلیاژهای رایج موجود در فولاد ضد زنگ نیکل، منیزیم، مولیبدن و نیتروژن هستند.

لوله استیل با کیفیت چه خصوصیاتی دارد؟

فولاد ضد زنگ دارای خواص مطلوب بسیاری است که به کاربرد گسترده آن در ساخت قطعات و صنعت دکوراسیون و در بسیاری از بخش‌های صنعتی کمک زیادی می‌کند. مهمتر از همه، به دلیل محتوای کروم، در برابر خوردگی بسیار مقاوم است.

حداقل ۱۰.۵ درصد باعث می شود فولاد تقریباً ۲۰۰ برابر بیشتر از فولادهای بدون کروم در برابر خوردگی مقاوم باشد. از دیگر خواص مطلوب برای مصرف کنندگان می توان به استحکام و دوام بالا، مقاومت در برابر دمای بالا و پایین، افزایش شکل پذیری و ساخت آسان، نگهداری کم، ماندگاری طولانی، ظاهر جذاب و سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت بودن اشاره کرد.

هنگامی که از فولاد ضد زنگ استفاده می کنید، دیگر نیازی به پوشش یا رنگ آمیزی نخواهید داشت.

  • مقاوم بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی
  • استحکام کششی بالا
  • بسیار بادوام
  • مقاوم در برابر دما
  • شکل پذیری و ساخت آسان
  • نگهداری کم دردسر (بادوام طولانی)
  • ظاهر جذاب
  • سازگار با محیط زیست (قابل بازیافت)

سیستم های درجه بندی برای استیل

سیستم های درجه بندی عددی زیادی برای فولاد ضد زنگ وجود دارد که بر اساس ترکیب، خواص فیزیکی و کاربرد آنها تعیین می شوند. هر نوع فولاد ضد زنگ با شماره سری خود طبقه بندی می شود و سپس یک درجه عددی به آن اختصاص می یابد.

محبوب ترین شماره های سری ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰، ۶۰۰ و ۲۰۰۰ هستند. رایج ترین گریدها نوع ۳۰۴ و ۳۱۶ هستند که از آلیاژهای کروم نیکل آستنیتی تشکیل شده اند.

استیل های مورد استفاده در تولید درجه کارد و چنگال و ملزومات آشپزخانه در سری ۴۰۰ یافت می شوند. که از آلیاژهای کروم فریتی و مارتنزیتی مشتق شده است. نوع ۴۲۰ به عنوان در تولید تیغ های جراحی و نوع ۴۴۰ به عنوان فولاد تیغه های صنعتی شناخته می شود.

طبقه بندی فولاد ضد زنگ

خانواده استیل بر اساس ریزساختار کریستالی در درجه اول به چهار دسته اصلی طبقه بندی می شوند.

۱-فریتیک (Ferritic)

فولادهای فریتی، فولادهای ضد زنگ درجه ۴۰۰ هستند که به دلیل محتوای بالای کروم خود که می تواند از ۱۰.۵٪ تا ۲۷٪ متغیر باشد، مورد توجه قرار می گیرد. آنها همچنین دارای خواص مغناطیسی هستند، شکل پذیری خوب، پایداری خاصیت کششی و مقاومت در برابر خوردگی، خستگی حرارتی و ترک خوردگی ناشی از تنش را ارائه می دهند.

کاربردهای فولاد ضد زنگ فریتی – کاربردهای معمولی برای فولادهای زنگ نزن فریتی شامل اجزا و قطعات خودرو، صنایع پتروشیمی، مبدل های حرارتی، کوره ها و در کالاهای بادوام مانند لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه است.

۲-آستنیتی (Austenitic)

شاید رایج ترین دسته فولاد ضد زنگ، فولادهای درجه آستنیتی باشد. این عضو دارای مقدار کروم بالایی است، با مقادیر متفاوتی از نیکل، منگنز، نیتروژن و مقداری کربن.

فولادهای آستنیتی به زیر دسته های سری ۳۰۰ و سری ۲۰۰ تقسیم می شوند که مشخص می شود از کدام آلیاژها استفاده می شود. ساختار آستنیتی سری ۳۰۰ از طریق افزودن نیکل متمایز می شود. سری ۲۰۰ در درجه اول از افزودن منگنز و نیتروژن استفاده می کند. گرید ۳۰۴ رایج ترین فولاد ضد زنگ است.

کاربردهای فولاد ضد زنگ آستنیتی – گاهی اوقات به دلیل ۱۸٪ کروم و ۸٪ نیکل به عنوان ۱۸/۸ نامیده می شود و در تجهیزات آشپزخانه، کارد و چنگال، تجهیزات پردازش مواد غذایی و اجزای ساختاری در صنایع خودروسازی و هوافضا استفاده می شود.

گرید ۳۱۶ یکی دیگر از فولادهای ضد زنگ رایج است. در ساخت طیف گسترده ای از محصولات مانند تجهیزات آماده سازی مواد غذایی، دکوراسیون و نرده های استیل ، نیمکت های آزمایشگاهی، تجهیزات پزشکی و جراحی، اتصالات قایق، تجهیزات دارویی، نساجی و فرآوری شیمیایی استفاده می شود.

۳-مارتنزیتی (Martensitic)

فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی از سری فولادهای زنگ نزن درجه ۴۰۰ هستند. آنها دارای محتوای کربن کم تا زیاد و حاوی ۱۲ تا ۱۵ درصد کروم و تا ۱ درصد مولیبدن هستند.

هر زمان که مقاومت در برابر خوردگی و یا مقاومت در برابر اکسیداسیون به همراه استحکام بالا در دماهای پایین یا مقاومت در برابر خزش در دماهای بالا مورد نیاز باشد استفاده می شود.

فولادهای مارتنزیتی نیز مغناطیسی هستند و شکل پذیری و چقرمگی نسبتا بالایی دارند که شکل گیری آنها را آسان می کند.

کاربردهای فولاد ضد زنگ مارتنزیتی – کاربردهای فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی شامل طیف وسیعی از قطعات و اجزاء است.

از تیغه های کمپرسور و قطعات توربین، ظروف آشپزخانه، پیچ و مهره، قطعات پمپ و شیر، ابزارهای دندانپزشکی و جراحی گرفته تا موتورهای الکتریکی، پمپ ها، دریچه ها، قطعات ماشین آلات. ابزارهای تیز جراحی، کارد و چنگال، تیغه چاقو و سایر ابزارهای دستی برش.

 

مطالب بیشتر:

۴-داپلکس (Duplex)

همانطور که از نام آن پیداست، فولادهای ضد زنگ دوبلکس دارای ریزساختار دوگانه هستند. مخلوطی از فریت و آستنیت. محتوای کروم و مولیبدن به ترتیب با ۲۲ تا ۲۵ درصد و تا ۵ درصد با محتوای نیکل بسیار کم است.

ساختار دوبلکس به فولاد ضد زنگ خواص بسیار مطلوبی می دهد. برای شروع، استحکام دو برابر فولادهای ضد زنگ آستنیتی یا فریتی معمولی را با مقاومت در برابر خوردگی و پوسیدگی عالی ارائه می دهد.

کاربردهای فولاد ضد زنگ دوبلکس – فولاد ضد زنگ دوبلکس که در سری ۲۰۰۰ Grade طراحی شده است. برای کاربردها در محیط‌های پرتقاضا مانند پردازش و تجهیزات شیمیایی، نفت و گاز، محیط‌های دریایی، محیط‌های با کلرید بالا، صنایع کاغذ و خمیر کاغذ، مخازن بار برای کشتی‌ها و کامیون‌ها، و زیستی ایده‌آل است. -کارخانه های سوخت، مخازن تحت فشار یا مهار کلرید، حمل و نقل، لوله های مبدل حرارتی، ساخت و ساز، صنایع غذایی، کارخانه های نمک زدایی و اجزای سیستم های FGD.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *