دسته‌بندی نشده, صنعت ساختمان, همه مطالب

انواع میلگرد ساختمانی – اندازه امپریال در میلگرد ها چیست؟

میلگرد کربن فولادی چیست - انواع میلگرد ها در بازار

انواع میلگرد ساختمانی – تعریف اندازه امپریال در میلگرد ها چیست؟ میلگرد استیل ضد زنگ چیست و چه کاربردی دارد؟ میلگرد گالوانیزه چیست و موارد مصرف آن کجاست؟ در مطلب پیش رو به همه این موضوعات پرداخته خواهد شد. میلگرد یا میلگرد تقویت کننده، میله ای است که برای تقویت بتن تحت کشش استفاده می شود. معمولاً از آهن ساخته می شود، اگر چه نوع فایبرگلاس آن برای پروژه های خاص محبوب است چون خورده نمی شود و مغناطیسی نیست. انواع میلگرد ها

میلگردهای فولادی در اندازه ها، درجه ها و انواع مختلفی برای پشتیبانی از انواع سازه ها وجود دارد. اندازه های استاندارد میلگرد می تواند بسته به کشورهای مختلف متفاوت باشد – اندازه متریک و اندازه امپریال دو اندازه گیری محبوب هستند.

ما بر روی اندازه‌های مختلف میله‌های امپریال تمرکز خواهیم کرد، که در ایالات متحده استاندارد هستند، همانطور که توسط مشخصات استاندارد ASTM A955/A955M برای میله‌های فولادی ضد زنگ تغییر شکل یافته و ساده برای تقویت بتن مشخص شده است.

با درک بهتر از ماهیت وجودی میلگردها، نحوه استفاده از آن و تنوع و اندازه های موجود، به راحتی می توانید درک کنید در پروژه خانه شما از چه نوع میلگردی برای استحکام بخشی استفاده شده. و این اعتماد به نفستان را به عنوان یک مالک آگاه بالاتر خواهد برد.

نمودار اندازه میلگرد

هر قطر میله ایمپریال 45.72 میلیمتر افزایش می یابد. می توانید اندازه میله را در 45.72 ضرب کنید تا قطر اسمی را بر حسب اینچ بدست آورید. به عنوان مثال، میلگرد #7 = قطر 22.225 میلیمتر (یا 8.8 اینچ). اندازه گیری های رایج وزن، مساحت اسمی و قطر اسمی را نشان می دهد.

هنگام کار با میلگرد، لازم است که نه تنها اندازه میلگرد مورد نیاز خود، بلکه عیار و نوع فولاد را نیز درک کنید.

مساحت اسمی (متر مربع) قطر اسمی (میلی متر) وزن (کیلوگرم بر متر) شماره میلگرد (امپریال)
71 9.525 0.561 #3
129 12.700 0.996 #4
200 15.875 1.556 #5
284 19.050 2.240 #6
387 22.225 3.049 #7
509 25.400 3.982 #8
645 28.650 5.071 #9
819 32.260 6.418 #10
1006 35.810 7.924 #11
1452 43.000 11.410 #14
2581 57.330 20.284 #18
جدول نسبت وزن اندازه و مساحت میلگردها

کاربرد میلگرد ها بر حسب به شماره امپریال

در اینجا کاربردهای رایج برای هر یک از اندازه های میلگرد فولادی آورده شده است:

شماره 3 – این میلگرد فولادی نازک و مقرون به صرفه به جاده های بتنی، راهروها یا پاسیوها استحکام می بخشد. همچنین در استخرهای بتنی برای ایجاد شکل و استحکام دیواره های استخر رایج است. انواع میلگرد ها

شماره 4 – میلگرد شماره 4 کمی ضخیم تر برای افزایش استحکام بزرگراه ها مناسب است و می تواند به ستون ها و دال ها استحکام بیشتری بدهد.

شماره 5 – این نوع میلگرد معمولا برای پل ها و بزرگراه ها استفاده می شود.

شماره 6 – معمولاً در پایه ها، دیوارهای حائل و جاده ها یا بزرگراه ها یافت می شود.

شماره 7 – این اندازه میلگرد می تواند برای سازه هایی مانند گاراژهای پارکینگ چند طبقه و پل ها پشتیبانی کند.

شماره 8 – برای کاربردهای تجاری متوسط تا سنگین مناسب است. می توان از آن برای دال ها، دیوارهای دریایی، ستون ها و تیرها استفاده کرد.

شماره 9 – این ماده ضخیم و بادوام میلگرد مورد استفاده برای پروژه های ساختمانی بلند، دیوارهای دریایی و دیوارهای حائل است.

شماره 10 – برای پروژه های تجاری متوسط تا سنگین ایده آل است، این اندازه پشتیبانی ساختاری را در تیرها، ستون ها و موارد دیگر فراهم می کند.

شماره 11 – این میلگرد سنگین ضخیم و محکم است، بنابراین اغلب برای سازه های باربر استفاده می شود.

شماره 14 – یکی از سنگین ترین و ضخیم ترین میلگردهای موجود در اندازه های استاندارد، میلگرد شماره 14 برای پل ها، سازه های پارکینگ، ساختمان های بلند و اسکله ها مناسب است.

18 – این اندازه میلگرد بزرگ و قوی برای ساختمان‌های بزرگ، تأسیسات صنعتی و سایر ساختمان‌های مقیاس بزرگ استفاده می‌شود.

میلگرد بر اساس نمره (گرید) یا کیفیت میلگرد

درک تفاوت بین مقاومت تسلیم و استحکام کششی برای ارزیابی درجه میلگرد مورد نیاز شما ضروری است.

مقاومت تسلیم و استحکام کششی را به عنوان محدوده تنش حداقل و حداکثر برای یک درجه میلگرد خاص در نظر بگیرید. استحکام تسلیم حداقل تنشی است که یک ماده می تواند قبل از شروع تغییر شکل دائمی تحمل کند. برعکس، استحکام کششی حداکثر میزان تنشی را که یک ماده می تواند قبل از آسیب دائمی و شکستگی تحمل کند، اندازه گیری می کند. انواع میلگرد ها

نمرات میلگرد توسط ASTM تنظیم می شود. درنمره گزاری امپریال تعیین درجه برابر است با حداقل قدرت تسلیم بر حسب کیلوپوند بر اینچ مربع (KSI). نمرات متداول عبارتند از 40، 60، 75، 80 و 100. نامگذاری گریدها نشان دهنده میزان بازدهی میلگرد است. به عنوان مثال، میلگرد درجه 40 دارای حداقل مقاومت تسلیم 40 KSI است که برابر با 40000 PSI است، در حالی که میلگرد درجه 80 دارای حداقل مقاومت تسلیم 80 KSI یا 80000 PSI است.

انواع میلگرد ها

انتخاب میلگرد مناسب برای پروژه شما به اندازه و درجه مورد نیاز برای افزودن پشتیبانی و استحکام لازم بستگی دارد. همچنین تا حد زیادی به مواد مورد استفاده برای ساخت میلگرد و همچنین آنچه برای پوشش آن استفاده می شود بستگی دارد.

میلگرد فولاد کربنی استاندارد در صنعت بتن و ساختمان است، اما ممکن است در محیط های با رطوبت بالا به خوبی مقاومت نکند. میلگرد با پوشش اپوکسی ممکن است در کاربردهای دریایی بهتر عمل کند و استحکام و دوام بتن را بدون خوردگی تسریع حفظ کند.

میلگرد فولاد کربنی

میلگرد کربن فولادی چیست - انواع میلگرد ساختمانی در بازار
میلگرد فولاد کربنی معمولا به رنگ سیاه است

میلگرد کربن فولادی رایج ترین نوع میلگرد مورد استفاده در پروژه های مسکونی و تجاری می باشد. این فولاد آلیاژی فوق‌العاده مقرون به صرفه و بادوام است، اما فولاد کربنی ممکن است در پروژه‌هایی با قرار گرفتن در معرض رطوبت بالا به خوبی مقاومت نکند. اگر با رطوبت بالا یا در مناطق با رطوبت بالا کار می کنید، استفاده از میلگرد فولاد کربنی ممکن است خطرناک باشد. انواع میلگرد ها

میلگرد استنلس استیل ( میلگرد فولاد ضد زنگ یا استیل )

میلگرد استیل ضد زنگ چیست
یک نمونه از میلگرد های استیل یا فولاد ضد زنگ

اگرچه به اندازه میلگرد فولاد کربنی ارزان نیست، میلگرد فولادی ضد زنگ می تواند جایگزین مناسبی باشد. این میله‌های تقویت‌کننده فولادی برای پل‌ها، جاده‌ها، اسکله‌ها و سایر سازه‌های تحمل وزن استفاده می‌شوند. برخلاف میلگرد فولاد کربنی، میلگرد فولادی ضد زنگ می تواند به جلوگیری از خوردگی کمک کند و به شما محافظت بیشتری می دهد.

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه چیست - تعریف اندازه امپریال در میلگرد ها
میلگرد های گالوانیزه معمولا براق هستند

یکی از گزینه‌های گران‌تر، میلگرد گالوانیزه، میلگرد فولادی آلیاژی است که در محلول روی غوطه‌ور می‌شود تا یک پوشش آب ویژه اضافه شود که می‌تواند از خوردگی جلوگیری کند. این ماده یک جایگزین عالی برای میلگرد با روکش اپوکسی است. میلگرد گالوانیزه 40 برابر در برابر خوردگی مقاوم است و در هنگام حمل و نصب بهتر است.

میلگرد پلیمری تقویت شده با الیاف شیشه (GFRP)

انواع میلگرد ساختمانی - میلگردهای پلیمیری
یک نمونه از میلگردهای پلیمری

این ماده که به عنوان میلگرد فایبر گلاس نیز شناخته می شود، برای پروژه هایی که در معرض آب هستند مناسب است. میلگرد الیاف شیشه هرگز خورده نمی شود و از استحکام کششی بسیار بیشتری نسبت به میلگرد فولادی سنتی برخوردار است. به علاوه، 75 درصد سبک تر از فولاد است، که به این معنی است که می توانید در هزینه های حمل و نقل صرفه جویی کنید. این ماده تخصصی همچنین دارای خواص الکتریکی غیر رسانا است.

میلگرد با روکش اپوکسی

میلگردهای روکش اپوکسی

میلگرد با روکش اپوکسی در پروژه های ساختمانی با رطوبت بالا و رطوبت بالا به خوبی کار می کند. میلگرد با یک اپوکسی ضخیم پوشیده شده است که به کاهش خوردگی کمک می کند. متأسفانه، پوشش ظریف اپوکسی ممکن است در حین حمل خراشیده و آسیب ببیند و میلگرد را در برابر خوردگی بسیار کمتر می کند.

میلگرد پارچه سیم جوشی (WWF)

اگرچه این نوع مواد دارای نام متفاوتی نسبت به سایر انواع میلگرد استاندارد است، میلگرد WWF در واقع یک الگوی شبکه ای است که از سیم فولادی کم کربن جوش داده شده ساخته شده است. شبکه می تواند به تقویت دال های بتنی برای بهبود مقاومت کششی کلی بتن کمک کند.

میلگرد فلزی منبسط شده

مشابه میلگرد WWF، فلز منبسط شده یک شبکه فلزی ایجاد می کند که جزئیات آن در خطوط الماس شکل است. مش از یک ورق فولادی ساخته شده است که به طرز ماهرانه ای برش داده شده و منبسط شده است. این ماده معمولاً زمانی استفاده می شود که به گچ بسیار ضخیم برای حمایت از بتن نیاز باشد. میلگرد فلزی منبسط شده اغلب برای پیاده روها یا سطوح پیاده روی استفاده می شود، اما به اندازه کافی قوی نیست که بتواند ترافیک وسایل نقلیه سنگین یا وزن های سنگین را تحمل کند.

بیشتر بخوانید:

چکیده

میلگرد یک ماده ضروری برای بتن مسلح است. انتخاب اندازه، درجه و نوع مناسب میلگردهای تقویت کننده برای موفقیت هر پروژه بسیار مهم است. فاصله مناسب و یکنواخت نیز مهم است. درک کامل استحکام کششی و تسلیم هر گرید میلگرد و همچنین مزایا، معایب و تفاوت هزینه کلی بین گزینه های میلگرد شما به شما این امکان را می دهد که یک پروژه ایمن، مقرون به صرفه و بادوام ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *