صنعت ساختمان

پر مصرف ترین تیراهن ها کدامند؟ – لیست شده توسط سورن استیل

پر مصرف ترین تیراهن ها

پر مصرف ترین تیراهن ها کدامند ؟ – تیرآهن‌ها و به طور کلی، انواع مقاطع فولادی، نقشی کلیدی و مهم را در پروسه ساختمان‌سازی و اسکلت‌بندی ایفا می‌کنند.

معمولاً از تیرآهن‌ها برای کنترل و جلوگیری از تحرک‌های ناشی از ۲ نیروی برشی و لنگر خمشی به کار گرفته می‌شود. برای تصمیم‌گیری هوشمندانه برای موفقیت در پروسه ساختمان‌سازی نیاز است تا پرمصرف ترین تیرآهن‌ها را مورد بررسی و واکاوی قرار دهیم.

برای این کار هم لازم است تا در ابتدا با تعریف تیرآهن، آشنایی با ساختار آن و سپس با پرمصرف‌ترین تیرآهن‌ها آشنا شویم.
تیرآهن‌ها با توجه به هدف پروژه ساختمانی، نقشه مورد نظر صنعتگران ساختمان‌ساز و ویژگی‌هایشان به بازار آهن‌آلات و مقاطع فولادی عرضه می‌شوند. بدیهی است که انتخاب هرکدام آن‌ها باید با توجه به نیازهای مورد نظر پروژه صورت بگیرد.

برای اطلاع از اینکه کدام تیرآهن می‌تواند در مقطع کنونی برای یک پروژه خاص مفید واقع گردد، نیاز است تا یک راهنمای تخصصی در این رابطه وجود داشته باشد.
در ادامه مطلبی که پیش روی شماست، به سراغ موضوعی بسیار مفید و کاربردی رفته‌ایم که برای هر صنعتگری که در حوزه ساخت‌وساز فعالیت می‌کند، جالب و پرسش‌برانگیز است.

با ما همراه باشید تا به تمامی پرسش‌های پرتکرار و مهم در رابطه با تیرآهن و پرمصرف ترین تیرآهن‌ها پاسخ تخصصی و کامل بدهیم. همان‌طور که گفتیم، لازم است تا پیش از پرداختن به موضوعات تخصصی‌تر، در ابتدا با تعریف تیرآهن و بررسی کاربردهای آن در ساختمان‌ها به صورت مفصل آشنا شویم.

 

تعریف تیرآهن چیست؟

تیرآهن یکی از انواع و اشکال مقاطع فولادی است که معمولاً از آلیاژهای مختلف ساخته می‌شود. مهم‌ترین و عمده‌ترین کاربرد انواع تیرآهن مربوط به اسکلت‌بندی ساختمان‌ها و برپایی انواع ستون، تیر و خرپا می‌شود. تیرآهن‌ها معمولاً در ۲ شکل مختلف I و H وارد بازار می‌شوند و بیشترین کاربرد آن‌ها در حوزه صنعت ساختمان‌سازی تعریف می‌شود.

در اصطلاحات تخصصی آهن‌آلات، تیرآهن‌ها از لحاظ ساختاری و ظاهری به ۲ بخش مجزای بال و جان تقسیم می‌شوند. قسمت بال تیرآهن، به بخشی اطلاق می‌شود که مربوط به ساختار میانی و اصلی است و همچنین، لبه‌های تیرآهن را با عنوان بال مورد ارزیابی قرار می‌دهند. اما این نوع از مقاطع فولادی پرکاربرد، چند نوع هستند و پرمصرف ترین تیرآهن‌ها کدامند؟

مطالب بیشتر:

 

پر مصرف ترین تیراهن ها

 

دسته‌بندی انواع تیرآهن

همه تیرآهن‌های موجود در بازار که در اختیار کاربران و صنعتگران قرار گرفته است، بر اساس استاندارد‌های مشخص‌شده و نحوه تولید به ۴ شکل مختلف تقسیم می‌شوند. تمام این چند نوع تیرآهن که می‌توان هریک از آن‌ها را برای اهدافی خاص در اسکلت‌بندی ساختمان مورد استفاده قرار داد، به شرح زیر هستند:

• تیرآهن IPE
تیرآهن INP
• تیرآهن IPB (تیرآهن هاش)
• تیرآهن لانه‌زنبوری (نوع CNP)

 

معرفی و بررسی تیرآهن IPE

این نوع تیرآهن که یکی از پرمصرف‌ترین تیرآهن‌ها که در بازار محسوب می‌شود، ساختاری شبیه به حرف I انگلیسی دارد. این تیرآهن که معمولاً آن را با عنوان تیرآهن معمولی هم می‌شناسند، دارای بال‌هایی یکسان در ۲ بخش ابتدایی و انتهایی است و ضخامت آن هم به صورت ثابت طراحی می‌شود.
این تیرآهن بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته می‌شود و ابعاد آن در بازه ۸ تا ۶۰ سانتی‌متر شکل می‌گیرد و یا به اصطلاح برش می‌خورد. از جمله عواملی که باعث می‌شود تا از این تیر به عنوان یکی از پرمصرف ترین تیرآهن‌ها یاد شود، کاربرد آن در شکل‌گیری خرپا و همچنین پل لانه‌زنبوری در سقف ساختمان است.

 

ویژگی‌های تیرآهن INP چیست؟

این تیرآهن دارای ابعادی برابر با ۸ تا ۶۰ سانتی‌متر است و مانند تیرآهن IPE از ساختاری شبیه به حرف انگلیسی I ساخته شده است. این تیرآهن که بر اساس استانداردهای مشترک روسیه و چین تولید می‌شود، معمولاً برای ساخت و بالا بردن اسکلت‌بندی برج، ساختمان‌های بلند و مرتفع، پل و سدهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

معرفی تیرآهن IPB

مهم‌ترین کاربرد این تیرآهن که با عنوان IPB هم شناخته می‌شود، استفاده ویژه از آن برای ساختن انواع ستون در ساختمان است. ابعاد این تیرآهن از ۲ تیرآهن قبلی که معرفی شدند، بیشتر است و با برخورداری از اندازه‌ای ۱۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متری، در فضای ساختمانی مورد نظر استفاده می‌شود.
ساختار این تیرآهن به شکل حرف انگلیسی H شکل می‌گیرد و بسیاری از صنعتگران ساختمانی از آن با عنوان تیرآهن هاش یاد می‌کنند. تیرآهن هاش از ۳ نوع مختلف هاش فوق سنگین، هاش سنگین و هاش سبک تشکیل می‌شود و قابلیت‌های بسیاری از جمله موارد زیر را در اختیار صنعتگران قرار می‌دهد:

• مقاومت و استحکام بسیار قابل توجهی دارد
• یکی از پرمصرف ترین تیرآهن‌ها برای کنترل نیروهای برشی و لنگر خمشی محسوب می‌شود
• در برابر رانش زمین مقاوم است
• پس از نصب، فضای کمی را اشغال خواهد کرد
• دارای سهولت در نصب است و به راحتی متصل می‌شود

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *